MUDr. Martina Rezková - Praktická zubní lékařka
Ošetření pouze po předchozím objednání!

Ordinační doba:
Po 8:00 - 17:00
Út 8:00 - 15:00
St 8:00 - 15:00
Čt 8:00 - 15:00
Pá 8:00 - 13:00

MUDr. Martina Rezková
Zubař Kladno s.r.o.

Liebscherova 1888
272 01 Kladno
Tel.: +420 606 540 195

www.mudr-rezkova.cz


Poskytovaná péče

Primární prevence: v chrupu ještě není přítomen zubní kaz ani paradontopatie, zahrnujeme tady především ochranu proti jeho vzniku: účinná péče o ústní dutinu, fluoridace a pečetění fisur, úprava ortodontických anomálií (především jejich včasné rozpoznání), úprava špatně udržovaného chrupu, úprava poruch artikulace.
Sekundární prevence: v chrupu se již vyskytuje zubní kaz nebo parodontopatie. Zde je pak na místě jejich včesná diagnostika a léčba. Všechny procesy a stavy dutiny ústní jsou zcela individuální a ke každému pacientovi přistupujeme rovněž a jedině individuálně.
Ve vašem vlastním zájmu by mělo být absolvovat 2 preventivní prohlídky ročně a využít toho, že jsou v současné době plně hrazeny ze zdravotního pojištění.
Amalgamové výplně
Kdo tento výplňový materiál poznal se všemi vlastnostmi a umí ho správně používat, může ho s čistým lékařským svědomím doporučit svým pacientům. Pověsti tohoto materiálu nejvíce škodilo a stále ještě škodí používání starých typů nedózovaného a nepřesně připraveného amalgamu a jeho nedokonalé zpracování.
Skloinomerní výplně
Mají několik druhů použití: slouží hlavně pro zhotovení výplní v dětském chrupu a také u hlubokých kazů. Obsahují a absorbují totiž fluoridy a jsou schopny poškozenou zubní tkáň léčit - působí proti zubnímu kazu. Ve srovnání s fotokompozity mají bělavou opákní barvu a nedosahují estetických kvalit kompozitní výplně. Po několika týdnech však lze povrchovou část skloinomerní výplně odstranit a překrýt vrstvou fotokompozitního materiálu.
Fotokompozitní = bílé výplně
Představují esteticky nejlepší druh výplní. Proto jsou vhodné zejména do předních zubů jakožto viditelného úseku chrupu. Jsou téměř nerozeznatelné od vlastního zubu. Nevýhodou je citlivost na techniku zpracování, vyšší pracnost při zhotovení, vyšší riziko vzniku sekundárního zubního kazu a menší mechanická odolnost ve srovnání s amalgamem. V poslední době však došlo k vývoji nových fotokompozitních materiálů, jejichž odolnost a otěruvzdornost je vysoká.
Endodontické ošetření:
Cílem endodontického ošetření je zachránit mrtvý zub či zub se zánětem zubního nervu před extrakcí. Pomocí speciálních nástrojů a technik je zapotřebí odstranit zánětem postiženou - infikovanou tkáň z kořenových kanálků a nahradit jí vhodnou výplní tak, aby vyplněný kořenový kanálek nebyl zdrojem šíření infekce do okolí zubu. Je to poslední možnost, jak zachránit zub před vytržením.
Skutečně kvalitní ošetření kořenových kanálků je důležité. Je nutné si uvědomit, že bez dokonale ošetřeného kanálku je "mrtvý" zub odsouzen k extrakci. Následná náhrada vytrženého zubu prostřednictvím můstku nebo implantátu je pak mnohem náročnější, než endodontické ošetření s dostavbou a zhotovením korunky.
Zubní náhrady:
Korunky se zhotovují v případech, kdy chybí velká část zubu a není možné jí trvale nahradit výplní či jiným způsobem. Korunka tvoří jakýsi obal zubu a zajišťuje jeho funkčnost a měla by též zlepšovat vzhled. To však platí pouze u korunek metalokeramických a celokeramických, které v naší ordinaci upřednostňujeme.
Za standard fixních náhrad se dnes považuje metalokeramická korunka. Vnitřní část je zhotovena z kovu a zajišťuje pevnost. Kovová konstrukce je pokryta vrstvou keramické hmoty (lidově a ne zcela přesně "porcelánu"). Keramická vrstva napodobuje co možná nejvěrněji tvar a barvu původního zubu. Samozřejmě lze tvar i barvu zvolit tak, aby byla estetičtější než původní zub.
Celokeramické korunky neobsahují vnitřní kovovou vrstvu, proto propouštějí část světelných paprsků a působí ještě o něco estetičtěji než korunky metalokeramické.
Můstky jsou zhotovovány v případě, kdy je zapotřebí nahradit jeden či více ztracených zubů a nelze to udělat pomocí implantátu. Můstek se zhotovuje v zubní laboratoři obdobně jako korunka a nasazuje se na "obroušené" zuby pomocí speciálního cementu.
Dentální hygiena
Odstraňování zubního kamene ultrazvukem - a to jak kamene usazeného nad dásní, tak kamene usazeného pod okrajem dásně, který je sice na první pohled neviditelný, ale pro zub mnohem nebezpečnější. Tento tzv. subgingivální zubní kámen se vyskytuje u většiny pacientů starších 20let. K odstraňování zubního kamene se používá ultrazvukový odstraňovač zubního kamene a také ruční.
Dále je prováděno profesionální čištění zubů a odstranění pigmentací pomocí techniky air-flow (pískovač) leštění zubů.